کارد سرآشپز

مشخصات محصول

جنس تیغه:       استیل 1.4021
طول کل:            32.5 سانتی متر
طول تیغه:         21 سانتی متر
پهنای تیغه:       5 سانتی متر
ضخامت تیغه:    1.5 میلی متر
جنس دسته:      پلکسی
وزن:                 145 گرم
بسته بندی:        کاور تیغه


استاندارد های کارد سرآشپز

طراحی چاقوهای سرآشپز طوری است که کارایی چندین چاقوی موجود در آشپزخانه را داشته باشد.( چاقوی برش نان، گوشت، سبزیجات و ...)
به دلیل استفاده ی زیاد از این نوع کارد در آشپزخانه(به خصوص در آشپزخانه های حرفه ای) و برای راحتی دست مصرف کننده؛ بایستی ارگونومی آن بسیار مناسب باشد. هم چنین وزن تیغه و دسته یکسان باشد. طوری که اگر چاقو را از قسمت پاشنه ی آن روی یک انگشت قراردهیم، تعادل وزنی داشته باشد.
برای مانور بیش تر؛ طول تیغه حداقل 20 سانتی متر می باشد.​​​​​​​

نکته: برای کنترل راحت تر چاقو، وزن خیلی زیاد و خیلی کم در این چاقوها توصیه نمی شود.

راهنمای انتخاب چاقو

انتخاب چاقوی مناسب با وجود تمامی تعاریف و استانداردها به عوامل دیگری نیز بستگی دارد که ممکن است سایر پارامترها را تحت تاثیر قرار دهد. به عنوان مثال، کاردهای ژاپنی در مقایسه با کاردهای آشپزخانه ی غربی و اروپایی، ضخامت کم تری داشته ولی در عین حال سختی بالاتری داشته و تیزتر نیز می باشند.(البته ساطورها و کاردهای مخصوص با ضخامت زیاد نیز در ژاپن تولید می شود.)
نوع غذا، نوع آشپزی، سلیقه و مهارت مصرف کننده در انتخاب نوع چاقو بسیار حایز اهمیت بوده و ممکن استبرای برخی افراد برندگی و تیز شوندگی آسان در اولویت معیارها برای انتخابشان باشد.

به دلیل وجود مقادیر بالای کروم در استیل 420 (از گروه استیل 1.4021 ) ، این کارد به هیچ عنوان زنگ نزده و سیاه نمی شود. 
همچنین دسته ی از جنس پلکسی و میخ-پرچ نیز از مقاومت بالایی در برابر آب برخوردار می باشند. بنابراین با خیال آسوده شست وشوی کارد سرآشپز خود را به ماشین ظرفشویی بسپارید.

کارد سرآشپز الماس زنجان؛ قابل شست و شو در ماشین ظرفشویی

نگهداری از چاقو 

​​با کارد سرآشپز هر نوع برشی را می توان انجام داد؛  اما این نوع از چاقو که مخصوص برش می باشد را نباید برای ضربه زدن به کار برد..
هم چنین نگهداری و استفاده ی صحیح از چاقو در کارایی بلند مدت آن نقش به سزایی دارد. تیغه ی چاقو در معرض پیاز و سایر موادی که اسیدیته ی آن ها بالاست، اگر پس از استفاده، هر چه سریع تر تمیز نشوند ممکن است موجب خوردگی(هر چند اندک) تیغه شود
انتخاب نوع تخته گوشت نیز بسیار مهم بوده و نوع نامناسب آن می تواند صدمه ی جدی ای به تیغه وارد کند.

نکته: از به کار بردن این چاقو برای ضربه زدن به استخوان، گوشت منجمد و شکستن یخ خودداری کرده؛ و به جای آن از ساطور استیل     ( برای کارهای سبک تر) و ساطورهای فولادی و سنگین ( برای شقًه کردن) استفاده نمایید.

تیز کردن مجدد

​اگر چاقو به طرز صحیح استفاده شود و در صورت لزوم به درستی تیز شود، سالیان سال در خدمت شما خواهد بود.

آموزش تیز کردن انواع چاقو

هشدار

به دلیل استفاده از صفحه و یا تخته گوشت در اکثر برش های با کارد سرآشپز، مراقب انگشتان خود باشید.

نادرست

درست

طرز قرارگیری انگشتان